Yönetim

Denizcilik sektörüne, ULUSOY DENİZCİLİK A.Ş. adlı firmamızla 1981 yılında, halen sürdürmekte olduğumuz gemi acenteliği ile girdik.

Glasnost ile birlikte Rusya ile artan ticari ilişkilerimizin getirdiği talep doğrultusunda 1994 yılında 40 TIR kapasiteli ilk RORO gemimizi alarak Rusya ile Türkiye arasında köprü vazifesi kuran Samsun-Novorosysk hattını kurduk ve armatörlüğe ilk adımı attık. Kısa sürede gemi sayısını 3’e çıkararak hem Samsun-Novorosysk hem de Derince-Ilyichevsk arasında hizmet vermeye başladık.

1996 yılında kurduğumuz ULUSOY DENİZYOLLARI İŞLETMECİLİĞİ A.Ş. adlı firmamızla “Gemi İşletmeciliğine” başlayarak acentelik, gemi işletmeciliği ve armatörlük işlerini bünyemizde topladık.

Ulusoy Denizcilik Grubu olarak 2000 yılından itibaren Çeşme-Trieste hattında düzenli RoRo seferlerimize başladık.

Denizcilik sektörünün önemli bir faaliyet alanı olan Liman İşletmeciliğine girmeye karar verdik ve 2003 yılında yapılan ihalede en yüksek teklifi vererek Çeşme Limanının işletme hakkını 30 yıl süre için Özelleştirme İdaresi ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. ile 06.06.2003 tarihinde imzaladığımız anlaşma ile devir aldık.

2007 yılında piyasalardaki olumlu gelişmeler doğrultusunda kuru yük pazarına girmeye ve RORO filomuzu yenilemeye karar verdik.

Bugün filomuzda 2008 yılı 1 (bir) adet 12000 DWT, 1 (bir) adet 22000 DWT olmak üzere iki Handysize ve ve 2011 yılı 2 (iki) adet 80000 DWT luk Kamsarmax kuru yük gemisi bulunmaktadır.

Çeşme –Trieste hattını geliştirmek ve kapasitemizi arttırmak amacıyla Flensburger – Almanya tershanesinde inşaa ettirdiğimiz her biri 4100 Lanemeter kapasiteli Avrupa’nın en büyük ve en modern yeni nesil 2 adet RORO gemisini Aralık 2012 ve Ocak 2013 tarihlerinde filomuza kattık.

Geride bıraktığımız yıllarda gerek ülkemizde gerekse de dünyada yaşanan ekonomik krizlere, tıpkı fırtınalı havalarda dünya denizlerinde dolaşan gemilerimiz gibi, göğüs geren grubumuz; bugün RORO başta olmak üzere, dökme yük, acentelik hizmetleri ve de liman işletmeciliği ile büyümeye ve uluslararası denizcilik camiasında uluslararası bütün kurallara uygun bir şekilde denizciliğin her alanında faaliyet göstermeye devam etmektedir.

İnsanoğlunun en önemli vazifelerinden biri eğitime hizmet etmektir. Bunu kendisine ilke edinen grubumuz bu amaçla Çeşme’de modern, tam teşekküllü, yatılı, 20 derslik 480 öğrenci kapasiteli ULUSOY DENİZCİLİK ANADOLU LİSESİ’ ni kurmuştur.

Bu okul dünya denizciliğine hizmet veren yüksek vasıflı çelik gibi denizciler mezun etmeye devam edecektir.Bunun haklı gururunu yaşıyoruz.

Daim destekleriniz için teşekkür ederiz.

Selametler,
Mesut CESUR
Genel Müdür